A JobGroup Blogja

A munkaerő-kölcsönzés alapjai

A klasszikus foglalkoztatás alternatívája

2016. szeptember 14. - JobGroup

A munkaerő-kölcsönzés az egyik leggyakoribb atipikus foglalkoztatási forma, ennek ellenére viszonylag kevés munkavállaló ismeri ezt a lehetőséget. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a témában és megválaszoltuk a leggyakrabban felmerülő kérdéseket.

Mi az a munkaerő-kölcsönzés?

Ennek a foglalkoztatási formának a lényege, hogy a foglalkoztató a vele kölcsönzés céljából munkaviszonyban álló munkavállalót ellenérték fejében átengedi a kölcsönvevő cégnek. Ez általában akkor valósul meg, ha a kölcsönvevő cég valamiért nem tudja, vagy nem akarja hagyományos munkajogviszonyban foglalkoztatni az illető munkavállalót, tehát úgy szeretnének vele dolgozni, hogy ne kerüljön állományi létszámba. Ha a vállalkozói vagy eseti megbízotti jogviszony nem lehet megoldás, mert szükség van rá, hogy alkalmazotti státuszba kerüljön a munkavállaló, akkor a helyzet egyetlen megoldása a munkaerő-kölcsönzés. A kölcsönzött munkaerő a kölcsönbeadó alkalmazottja, így nem kerül a kölcsönvevő létszámába.

Hogy néz ez ki a gyakorlatban? Miben tér el a hagyományos munkaviszonytól?

A kölcsönbeadó cég jellemzően egy személyzeti tanácsadó cég, akiket a kölcsönvevő cég megbízott. A kiválasztási folyamat első szakaszát általában ez a tanácsadó cég bonyolítja le, a második részt pedig a kölcsönvevő, aki végül határoz arról, kit talál a legalkalmasabbnak a pozíció betöltésére. Munkaszerződést a tanácsadó céggel kell kötni, amelyben természetesen szerepel a kölcsönzés ténye, és a kölcsönvevő cég adatai is, és megállapodás szerint lehet határozott vagy határozatlan idejű. A munkába állást követően a kölcsönzött munkavállaló mindennapjai ugyanúgy zajlanak, mint a kölcsönvevő cég saját állományában lévő munkavállalóké: ide jár dolgozni, szakmai tevékenységének koordinálását, felügyeletét a kölcsönvevő cég végzi. Az egyetlen lényeges különbség, hogy valamennyi olyan ügyet, amelyet a kölcsönvevő cég munkaüggyel foglalkozó osztályán intézne, azt a kölcsönző cégnél kell lebonyolítania. Hozzájuk kell eljuttatni többek között a jelenléti ívet, a szabadságot és a betegszabadságot igazoló dokumentumokat, a cafeteria-nyilatkozatot, emellett ők utalják a munkabért, és ők adják a cafeteria-utalványokat. A fenti ügyek elintézése igényelhet személyes megjelenést, de gyakran van lehetőség elektronikus, postai vagy telefonos ügyintézésre is, attól függően, hogy mi a kialakult gyakorlat az adott kölcsönző cégnél.

munkaero-kolcsonzes_jav.jpg

Miért jó ez a kölcsönvevő cégnek?

A foglalkoztatók általában akkor választják ezt a lehetőséget, ha szükségük van a munkaerőre, de valamilyen okból nincs lehetőségük arra, hogy új embert vegyenek fel. Ennek oka lehet létszámstop, vagy akár az, hogy nagyon hosszú ideig tart a létszámbővítés engedélyeztetési folyamata (utóbbi elsősorban multinacionális cégek esetében fordul elő), esetleg csak az elvégzendő feladatra nem vehetnek fel újabb embert. A munkaerő-kölcsönzés díja azonban nem a személyzeti kiadásokra fordítható költségkeretet terheli, ezért gyors és hatékony megoldást jelent a kölcsönvevő cég számára.

Miért jó ez a munkavállalónak?

Azért, mert lehetősége van olyan cégnél szakmai tapasztalatot szerezni, amely egyébként nem tudná foglalkoztatni, és minden jogosultság és juttatás megilleti, ami a saját állományban lévő munkatársaknak jár. Emellett a hagyományos munkaviszonnyal megegyező módon bejelentett státusza van, amely után a munkáltatója fizeti a szükséges járulékokat, tehát az egészségbiztosítási helyzete rendezett, a nyugdíjjogosultsághoz szükséges időbe beleszámít ez a munkaviszony, és valamennyi egyéb, a klasszikus munkaviszonyhoz fűződő jogosultság megilleti.

Milyen költségekkel jár mindez a munkavállalónak?

Semmilyennel. A munkavállalónak nem kell semmit fizetnie a kölcsönző cég részére, és nem történik semmilyen levonás a munkabéréből sem a kölcsönadó, sem pedig a kölcsönvevő által.

Napjainkban folyamatosan terjed ez a foglalkoztatási forma, szinte bármilyen szakterület munkavállalói elhelyezkedhetnek kölcsönzött munkavállalóként. Ha érdeklődik az ilyen típusú lehetőségek iránt, érdemes felvennie a kapcsolatot egy személyzeti tanácsadó céggel. Vannak bizonyos szakterületekre, tevékenységi körökre specializálódott, illetve általános, többféle területtel foglalkozó cégek - a sikeres álláskeresés érdekében győződjön meg róla, hogy az Ön által kiválasztott cég foglalkozik az Ön által keresett munkakörökkel!

Kérdése van a munkaerő-kölcsönzéssel kapcsolatban? Vegye fel velünk a kapcsolatot! (info@job.hu)

A cikk elkészítésében közreműködtek: Dobár Attila, a JOB Személyzeti Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója, valamint Lóska-Támba Judit, Major-Horvát Katalin és Tasnádi Orsolya, a JOB Személyzeti Tanácsadó Kft. munkatársai

süti beállítások módosítása