A JobGroup Blogja

A rehabilitációs foglalkoztatás előnyei

2016. október 16. - JobGroup

A jelenleg fennálló munkaerőhiány miatt a rehabilitációs foglalkoztatásnak talán még sosem volt ekkora esélye, hogy bebizonyítsa: ami a felületes szemlélő számára nem „tökéletes”, az még igenis lehet képes, értékteremtő, értékes.  Sajnos, ahogy egy megváltozott munkaképességű munkavállaló, úgy maga a rehabilitációs foglalkoztatás is hátrányokkal indul. Sok munkáltató még mindig nincs tisztában azzal, hogy a megváltozott munkaképesség nem feltétlenül jelenti, hogy a munkavállaló nem képes színvonalasan ellátni a feladatait. Szintén sokan nem számolnak azokkal a lehetséges előnyökkel, amelyek egy vagy több megváltozott munkaképességű személy foglalkoztatása gyakorolhat a szervezetre. Cikkünkben megkíséreljük összefoglalni a megváltozott munkaképesség fogalmát és a rehabilitációs foglalkoztatástól várható legfontosabb szervezeti előnyöket.

Mit jelent pontosan a megváltozott munkaképesség?

Megváltozott munkaképességű személy, akinek egészségi állapota, fennálló egészségkárosodása vagy fogyatékossága alapján speciális munkahelyi igényekre lehet szüksége. Jogi szempontból az a munkavállaló, aki rendelkezik az illetékes szakhatóság által kiadott, érvényes szakvéleménnyel, fogyatékossági támogatásban, vakok személyi járadékában részesül. A szakhatósági vizsgálat/felülvizsgálat a tulajdonképpeni „leszázalékolási” folyamatot jelenti köznyelvi kifejezéssel élve.

Milyen hozzáadott értékkel, szervezeti előnyökkel járhat a rehabilitációs foglalkoztatás?

  • Sokszínűség. Nagyvállalati kultúrákban gyakran az alapértékek között szerepel a diverzitás. A szervezet méretétől függetlenül termékeny hatással lehet a működésre a munkavállalói sokszínűség, sokféleség.

 

  • Új nézőpontok, látásmódok. Akár a szó szoros értelmében is új perspektívát hozhat a szervezetbe egy megváltozott munkaképességű munkavállaló. Az új munkatárs teljesen más érzékeléséből fakadóan rávilágíthat számunkra teljesen új dolgokra, megoldási módokra, fejlesztési területekre.

 

  • Közösségfejlesztés. Speciális igényekkel bíró, megváltozott munkaképességű kolléga alkalmazása nemcsak a szervezetre, de a munkahelyi csapatra is hatással lehet. Mindenkitől szükség lehet egy csipetnyi érzékenységre, empátiára, ami a csapatok, munkahelyi közösségek működésének alakulását pozitívan befolyásolhatják.

 

  • Lojalitás. Ha azt feltételezzük, hogy egy megváltozott munkaképességű munkavállaló hátrányos helyzetű munkaerő-piaci szereplő, akkor az, hogy valós esélyt biztosítunk számára, a munkavállaló lojalitására adhat okot. Ez pedig javíthatja a fluktuációs mutatóinkat.

 

  • Gazdasági előny. A hatályos jogszabályok szerint ma Magyarországon minden 25 fő feletti vállalat rehabilitációs hozzájárulás fizetésére kötelezett, amennyiben alkalmazottai 5%-a nem megváltozott munkaképességű munkavállaló. Így akár milliós tételek tényleges megtakarítását jelentheti egy megváltozott munkaképességű kolléga alkalmazása.

 

  • Kommunikációs hasznok. A rehabilitációs foglalkoztatás olyan tényleges, értékteremtő társadalmi felelősségvállalás lehet, ami a szervezet belső és külső kommunikációjában is előnyös.

Az integráció és a rehabilitációs foglalkoztatás komoly elköteleződést és aktív részvételt kíván a munkáltatók és a munkavállalók részéről is. Annak érdekében, hogy az integrációs folyamat zökkenőmentesen és sikeresen mehessen végbe a munkáltatók életében mind a cégek, mind a munkavállalók elégedettsége érdekében, érdemes lehet integrációs szakértők közreműködésével megtenni az első lépéseket.

Kérdése van a megváltozott munkaképességgel vagy a rehabilitációs foglakoztatással kapcsolatban? Írjon nekünk: info@rehabjob.hu!


A cikk szerzője Molnár Adrienn, a RehabJob munkatársa.

süti beállítások módosítása